Logo baskısı yapmanın en kolay yolu transfer baskı tekniğidir. Piyasada farklı transfer baskı çeşitleri ve kağıtları vardır fakat bunlardan ikisi özellikle logo baskısında çok ön plana çıkar. Bunlar Shockline FC TopColor ve Forever Flex Soft No-Cut transfer kağıtlarıdır.

Neden TopColor ve Flex Soft kağıtları logo baskısı için öne çıkar?

Her şeyden önce iki kağıt için de yatırım maliyeti çok düşüktür. Hiç bir pahalı yazıcıya veya kesiciye ihtiyacınız yoktur. İki kağıt da “self weeding transfer paper” denilen kendi kendini ayıklayabilen ve iz bırakmayan transfer kağıdı kategorisindedir. İnce detaylı logoları bile hiç kesip ayıklamadan direkt dekupe edilmiş şekilde aktarabilirsiniz.

Peki bu iki kağıdın farkı nedir?

Ana farkları birinin bastığınız rengi, diğerinin ise kağıdın rengini aktarmasıdır. Diğer bir fark ise uyumlu olduğu yazıcılardır.

Shockline FC TopColor Transfer Kağıdı

FC Top Color Transfer Kağıdı İle Logo Baskı

FC TopColor ile istediğiniz, renk ve desenleri (degrade görseller de dahil olmak üzere) kendiniz çıktı alarak aktarabilirsiniz. Bu kağıdın iki ufak handikapı vardır. Birincisi renlerin çoğunu kullanabilirsiniz ama tamamını değil. Baskı yaptığınız rengin CMYK değeri 400 (100 + 100 + 100 + 100) üzerinden toplamda en az 120 olmalıdır ki toner kalınlığı belli bir eşiğin üzerinde olsun ve baskı esnasında kopma sorunu yaşanmasın. İkinci handikapı da toner yapısından ötürü sadece OKI renkli lazer yazıcılarda (beyaz tonerli bir yazıcıya gerek yoktur) kullanılabilmesidir.

Forever Flex Soft No-Cut Transfer Kağıdı

Flex Soft No-Cut Transfer Kağıdı İle Logo Baskı

Flex Soft No-Cut’a gelince, bu kağıdın en önemli iki özelliği her türlü tonerli yazıcıyla kullanılabiliyor olması ve çıktı alamayacağınız metalik ve neon renkleri de aktarabilmenizdir. Her türlü yazıcı ne demek derseniz açıklayalım. Ufak bir masaüstü siyah beyaz lazerjet yazıcı da kullanabilirsiniz, Faks-Tarayıcı-Yazıcı çok işlevli bir yazıcı da, bir fotokopi makinesi de veya kopyalama merkezileri ve ozalitçilerin kullandığı büyük dijital ofset yazıcılar da.
Forever Flex Soft No-Cut Transfer Baskı Kağıdı Renk Kartelası
Bu kağıdın dezavantajı ise istediğiniz rengi basamıyor olmanız, sadece size sunulan 20 renk alternatifinden birini kullanıyor olmanızdır. Bunun nedeni baskı renginin kağıttan gelmesidir. Siz basmak istediğiniz deseni siyah olarak çıktı alırsınız ve siyah toner tutkal etkisi yaratıp kağıdın üzerindeki rengi kumaşınıza aktarır. Flex Soft’un 8 farklı metalik renk, 4 farklı neon renk ve 8 standart renk olmak üzere 20 farklı renk seçeneği vardır.

Bu kağıtlarla kumaşa logo baskı nasıl yapılır?

İki kağıt da çift kağıtlı (A+B kağıdı diye de geçer) transfer baskı tekniği ile uygulanır. Basacağınız renkleri ve desenleri bir kağıda bastıktan sonra, baskılı kağıdı ikinci kağıtla birbirine transfer presi yardımıyla birleştirip, sıcakken soyarsınız ve baskı yaptığınız (tonerlin olduğu) alanlarda diğer kağıttan bir katman sağlığa tamamen zararsız kumaş yapışkanı katmanı kalır. Bu işlem eski teknikle kesip ayıklama işlemini yapmaya benzer ama çok daha pratiktir. Kesip ayıklamanızın imkansız olduğu en komplike desenleri bile saniyeler içerisinde yaratabilirsiniz. İkinci aşamada tutkalın aktarılmış olduğu kağıdı kumaşa preslersiniz ve soğuduktan sonra soyarsınız. Son aşamada ise 10 saniye kadar koruyucu silikonlu kağıt ile tekrar preslerseniz baskınız iyicine kumaşın dokusuna işler, incelir ve dayanıklılığı artar. Bu son aşama mecburi değildir ama şiddetle tavsiye ederiz. Aşağıda iki kağıdın da nasıl uygulandığını gösteren videomuzu bulabilirsiniz.

Logo baskısı için farklı kağıtlar da var mıdır?

Tabii ki farklı transfer baskı kağıdı alternatifleri de mevcuttur. Yukarıda anlattığımız iki kağıdı ucuz ve çok kapsamlı oldukları için seçtik fakat sadece beyaz kumaşa çıktı alacaksanız iz bırakmayan açık zemin transfer kağıdı olan TopCut’ı veya beyaz tonerli bir yazıcınız varsa beyaz toner transfer kağıtlarını da tercih edebilirsiniz. Daha kalın ve daha zahmetli bas-kes tarzı koyu zemin transfer kağıtları da mevcuttur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Start a Conversation

Hi! Click one of our member below to chat on Whatsapp

Printec Online WhatsApp Hattı

Printec Online WhatsApp Hattı

Printec Online

offline