Kişiselleştirilmiş şapka baskısı nasıl yapılır? Bana veya firmama özel az adet şapkaya transfer baskı yapmak için neye ihtiyacım var?

Bu sorunun cevapı aslında çok kolay. Her şeyden önce olmazsa olmazınız bir adet şapka presi. Şapka presiniz olmadan işiniz çok ama çok zor. İkinci ihtiyacınız da tabii ki doğru transfer kağıdı. Piyasada bir çok marka, her markanın da bir çok farklı kağıdı bulunuyor. Genel olarak bütün tekstil için üretilmiş olan transfer kağıtları şapka baskısı yapabilirsiniz. Tabii eski teknoloji sublimasyon transfer kağıtları dışında, bildiğiniz üzere eski sublimasyon kağıtları sadece polyester kumaşa baskı yapar ve kafanızda sıcaklarda polyester şapka gerçekten istemezsiniz 🙂

O zaman şapkama uygulayacağım doğru kağıdı nasıl seçeceğim?

Bu seçimde iki soru öne çıkar. Ne renk bir şapkaya baskı yapmak istediğiniz ve baskınızın ne renk olacağı. Biz özellikle lazer yazıcı transfer kağıtlarını ve Forever ve Shockline markalarını öneriyoruz. Bu iki marka da hem açık renkli, hem koyu renkli kumaşlar için çok farklı ve güzel alternatifler üretmekte. Tabi diğer ve çok iyi bir seçenek de flex kesim folyoları veya geniş format bas-kes (print & cut) tarzı folyolar.

Simli, hologramlı, aynalı, kalın dokulu, reflektif veya benzeri farklı baskılar istiyorsanız ne yapmalısınız?

İsterseniz size örnekler vermeye başlayalım. Eğer normal renklerde değil de farklı bir baskı istiyorsanız (mesela aynalı, reflektif, simli, hologramlı baskılar) o zaman iki alternatifiniz bulunuyor. Daha ekonomik ve çok daha fazla seçeneği olan Flex ve Flock kesim folyolarıdır. Biz kendi markamızla Flex ve Flock sıcak transfer folyosu (heat transfer vinyl) ürettirmeye başladık, çok yakın zamanda (tahminen 2019 Ocak ayında) normal renkler, neon renkler, hologramlı , simli (glitter), aynalı metalik, reflektif ve flok (flock) alternatiflerimiz satışa başlayacak.

Printec Glitter Şapka Baskı

Fleks folyoların (flex) iki büyük dezavantajı vardır. Bunlardan birincisi işçiliğinin zor ve uzun sürmesidir. Her bir deseni kesici plotter yardımıyla kesip sonra elle birer birer ayıklamanız gerekir. Özellikle o,p,d gibi içleri boş ama bu boşluğun etrafının tamamen dolu olduğu harflerin iç kısımlarını birer birer ince bir ayıklama iğnesi ile boşaltmak çok zaman alır. Bir de motiflerinizin çok küçük olduğu işlerde işin içinden çıkılamaz bir hal alır. Çok küçük detaylar veya eskitilmiş fontları flex folyolarla kesmeniz imzkanısza yakındır. Veya rasterize edilmiş özel desenleri zaten yapamazsınız. İkinci büyük dezavantajı ise genellikle kalın plastik bir doku bırakmalarıdır. Aslında bakarsanız üzerinize giydiğiniz kıyafetlerde bu çok büyük önem taşısa da, şapka baskısı yaparken ikinci planda kalabilecek bir dezavantajdır.

Flex Soft No-Cut Metallic Silver Şapka Baskı

Bu iki dezavantaj olmasın derseniz, karşınıza Forever’ın Flex Soft No-Cut lazer yazıcı transfer kağıdı çıkar. Bu kağıtla kesip ayıklama işlemi yapmazsınız. Self weeding denilen kendi kendini ayıklayan bir teknolojisi vardır. İki kağıttan oluşur ve a kağıdına siyah çıktı alırsınız, b kağıdıyla birbirine preslersiniz. Bu işlem sonunda siyah tonerin olduğu bölgelere b kağıdından tekstil tutkalı aktarılır ve o da kağıdın renginin, sadece baskının olduğu bölgelerde kumaşa aktarılmasını sağlar.

Özel renkler değil de resim veya çıktı alabileceğim renkleri nasıl şapkaya basabilirim?

Kendi çıktı renklerinizi aktarmak için şapkanızın rengine göre kağıt seçmelisiniz.

Açık renkli ve beyaz şapkalara transfer baskı

Şapkanız beyaz veya çok açık bir renkse ideal çözüm Shockline’ın açık renkli ve beyaz kumaşlar için kesmeden ayıklamadan sadece baskıyı aktaran transfer kağıdı TopCut 2013’dür. Bu kağıt doğru kullanıldığında diğer açık zemin kağıtları gibi kağıt kadar bir film aktarmak yerine sadece tonerin olduğu noktları aktarır. Tek handikapı toner yoğunluğu çok düşük olan rekleri aktaramamasıdır. Özelikle logo, yazı vektörel çizimlerde mükemmel sonuç verir.

TopCut 2013 iz bırakmayan transfer kağıdı ile şapka baskı

Alternatif olarak beyaz şapkalara daha ucuz bir kağıtla normal resimleri aktarmak istiyorsanız Shockline Easylit veya Forever Classic+ Universal kullanabilirsiniz.

Koyu renkli şapkalara transfer baskı

Koyu renkli şapkalara resim basmak istiyorsanız bas kes (print and cut) tarzı ürünler kullanabilirsiniz. Şapka baskısı için en kolay ve dayanıklı çözümü bu ürünler sunar. Lazer yazıcılar için Shockine FC Blanc, geniş formatlı yazıcılar için ise Shockline PrintCutNEW tavsiye ediyoruz. Yakın zaman şu anda üretimde olan Kore malı premium ve ekonomik seri olmak üzere iki ayrı geniş format bas kes termak transfer filmimizin satışına başlayacağız. Tahminen Printec marka bas kes tekstil folyolarımızın da satışı Ocak 2019 gibi başlayacak.

Shockline FC Blanc koyu zemin transfer kağıdı ile şapka baskı

Eğer yazı logo veya dekupeli baskılar yapmak istiyorsanız da o zaman size iki farklı kağıt öneriyoruz. Maalesef bu kağıtlar yazıcı seçiyor, her yezıcıyla çalışmıyor. Eğer bir beyaz tonerli yazıcınız varsa, o zaman Forever Laser Dark No-Cut veya Shockline TopDarkNEW kullanabilirsiniz. Pahalı bir beyaz tonerli yazıcınız yoksa ve ekonomik bir renki OKI yazıcınız varsa (CMYK) o zaman da TopColor transfer kağıdından yararlanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Start a Conversation

Hi! Click one of our member below to chat on Whatsapp

Printec Online WhatsApp Hattı

Printec Online WhatsApp Hattı

Printec Online

offline